انواع پوکه معدنی و کاربردهای آن

پوکه معدنی حاصل فعالیت های آتشفشانی بوده که همراه با این فعالیت گدازه هایی از درون آن به بیرون پرت می شود. این گدازه ها سریع سرد شده و به پوکه های معدنی تبدیل می شوند. درون این سنگ ها سوراخ سوراخ بوده و دلیل آن خروج گازهای درون آن می باشد. این سنگ ها سبک بوده ولی از استحکام بالایی برخوردار است. این پوک ها معمولا به رنگ زرد و یا خاکستری مایل به سفید می باشد.

کاربرد پوکه معدنی

 • پوکه های معدنی وزن کمی داشته و به همین علت برای ساخت بتن های ساختمانی مناسب می باشد.
 • از این پوکه ها برای شیب بندی ساختمان استفاده می شود. 
 • این پوکه ها برای در تصفیه های آب مورد استفاده قرار می گیرد.
 • برای ساخت نماهای ساختمان از پوکه های معدنی استفاده می کنند. 
 • با توجه به این که این پوکه ها از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند، برای محکم سازی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.
 • همچنین پوکه ای معدنی عایق صدا بوده و باعث کاهش صداهای اطراف می شود. 
 • در صنعت کشاورزی برای آبیاری از این پوکه ها استفاده می کنند.
 • پوکه های معدنی عایق خوبی در برابر حرارت می باشند. 
 • برای ساخت پنل های از پیش ساخته از این پوکه ها استفاده می کنند.
 • در دکوراسیون های داخلی پوکه های معدنی کاربرد زیادی دارند.
 • یکی از مصالح به کار رفته در بلوک های ساختمانی، پوکه های معدنی می باشند.
 • از این پوکه ها برای سبک سازی ساختمان استفاده می نمایند.
 • بسیاری از بلوک های ساختمانی را با استفاده از پوکه های معدنی می سازند.
 • در صنعت بلوک سازی پوکه های معدنی به کار برده می شود.
 • از این پوکه ها برای پوشش های کف ساختمان استفاده می کنند.

انواع پوکه معدنی

پوکه های قروه با توجه به نوع سرد شدن و نوع گدازه ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام در مکان های خاصی به کار برده می شود. مجموعه معدن داران کیمیا مرکز فروش پوکه معدنی با کیفیت بالا و قیمت مناسب در کشور می باشد. برای خرید پوکه معدنی با ما تماس بگیرید.

پوکه معدنی ماسه

از سبک ترین پوکه های معدنی می توان به ماسه پوکه اشاره کرد. این پوکه ها در سازه هایی که نیاز به سبک سازی دارند مانند ساخت بلوک ها مورد استفاده قرار می گیرند.پوکه

پوکه معدنی عدسی

پوکه های عدسی از وزن پایینی برخوردار بوده و به همین دلیل بلوک های ساختمانی را با استفاده از این پوکه ها می سازند.

پوکه معدنی نخودی

پوکه های نخودی وزن کمی داشته و برای سبک سازی ساختمان استفاده می شود. از این پوکه ها برای شیب بندی و مسطح کردن کف استفاده می کنند.

پوکه معدنی بادامی و گردویی

برای پی سازی، پر کردن سطوح ضخیم، پر کردن دیوارهای تونل و … از پوکه های معدنی بادامی و یا همان گردویی استفاده می کنند.

کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی

پوکه های معدنی باعث حاصلخیزی خاک شده و شرایط را برای رشد گیاهان فراهم می کنند. همچنین قدرت جذب آب پوکه های معدنی بالا بوده و به همین دلیل در مناطق کم آب از این پوکه استفاده می کنند تا آب را در خود ذخیره کرده و در مواقع لزوم به گل ها و گیاهان منتقل کند.

بهترین پوکه معدنی

بهترین پوکه های معدنی متعلق به استان کردستان می باشد که شهرستانی به نام قروه بهترین پوکه های معدنی را به خود اختصاص داده است. این پوکه ها کیفیت بسیار بالایی داشته و برای مقاوم سازی ساختمان بهترین گزینه می باشد. در صورت نیاز به پوکه معدنی قروه با مجموعه معدن داران کیمیا در تماس باشید.

انواع پوکه معدنی و کاربردهای آن
انواع پوکه معدنی و کاربردهای آن

مزایای پوکه معدنی

 • پوکه های معدنی وزن سبکی داشته و برای سبک سازی ساختمان از این پوکه ها استفاده می شود. 
 • مقاومت بالای این پوکه ها باعث شده که از این محصول در ساختمان سازی ها برای افزایش مقاومت ساختمان به کار رود.
 • پوکه های معدنی قابلیت های بالایی داشته و از این رو قیمت مناسب و مقرون به صرفه ای نیز دارد. 
 • وزن سبک این پوکه ها باعث فروش بیشتر آن در بازار شده است.
 • از پوکه ها می توان برای عایق بندی ساختمان استفاده نمود زیرا عایق خوبی در مقابل صوت و حرارت می باشند.
 • کیفیت بالای این محصول و طبیعی بودن آن باعث شده تا این محصول برای مدت های طولانی برای شما ماندگاری داشته باشند.

قیمت پوکه معدنی

با توجه به این که پوکه های معدنی به صورت طبیعی به دست می آیند دارای کیفیت ها و ابعاد مختلفی هستند بنابراین می توان گفت که کیفیت و ابعاد از اصلی ترین عامل تاثیرگذار بر روی هزینه پوکه معدنی بوده که باعث متغیر بودن قیمت این محصول شده است. برای اطلاع از قیمت پوکه معدنی با معدن داران کیمیا تماس بگیرید.

میزان تخلخل پوکه معدنی

پوکه های معدنی در هنگام خروج دارای حباب هایی از گاز هستند که سرعت خروج آن ها با یکدیگر متفاوت می باشد در نتیجه میزان تخلخل این سنگ ها با یکدیگر متفاوت می باشد. پوکه هایی که تخلخل بالایی دارند، از کیفیت بیشتری نسبت به سایر پوکه ها برخوردار می باشند.

نوع کاربرد پوکه معدنی

نوع شکل گیری پوکه های معدنی به یک شکل بوده ولی سرعت سرد شدن این پوکه ها با هم متفاوت می باشد. نوع کاربرد این پوکه ها تاثیر مستقیمی بر روی این سرعت سرد شدن دارند و پوکه هایی که سرعت سرد شدن بالایی دارند، از کیفیت و در نتیجه قیمت بالاتریی نیز برخوردار می باشند. با توجه به نوع کاربرد پوکه ها می توان میزان کیفیت آن را تعیین کرد به عنوان مثال در ساخت سازه های ساختمانی باید پوکه هایی با کیفیت بالا را خریداری نمایید.

میزان خرید پوکه معدنی

پوکه های معدنی از وزن سبکی برخوردار بوده و حمل و نقل آن آسان می باشد و در صورتی که این پوکه ها به صورت عمده خریداری شود بر روی قیمت این محصول تاثیرگذار می باشد. پوکه قروه با مناسب ترین قیمت در مجموعه معدن داران کیمیا موجود می باشد.

میزان سختی پوکه معدنی

هر چه سختی و میزان مقاومت پوکه های معدنی بیشتر باشد، کیفیت آن نیز بیشتر است و این سختی به نوع سنگ های آتشفشانی و سرعت سرد شدن آن ها بستگی دارد.

هر آنچه را که باید در مورد پوکه معدنی بدانید:

پوکه معدنی نوعی سنگ آتشفشانی اکستروژن است که هنگام تخلیه گدازه با مقدار زیادی آب و گاز از آتشفشان تولید می شود. با فرار حباب های گاز، گدازه کف می کند. وقتی این گدازه خنک و سفت می شود، نتیجه آن ماده سنگی بسیار سبک پر از حباب های ریز گاز است که تشکیل میشود. معمولاً رنگ روشن است و نشان می دهد سنگی آتشفشانی با محتوای سیلیس زیاد و آهن و منیزیم کم است، نوعی که معمولاً به عنوان ریولیت طبقه بندی می شود.

اما تعریفی دیگر از پوکه معدنی یک سنگ آتشفشانی اکستروژن است که از فوران آتشفشان ها بیرون می زند زیرا ماگما هنگام ترکیب با گازهای فرار مختلف و آب در سطح، کف ایجاد می کند و حباب های هوا را در داخل سنگ به سرعت خنک می کند. سنگ پوکه بسیار ناهموار و بسیار متخلخل است و هنگام برداشتن بسیار سبک است. این تنها سنگی است که در واقع تا زمان غرقاب شدن روی آب شناور خواهد شد و در آن زمان غرق می شود. ترکیب معدنی پوکه به نوع ماگما بستگی دارد که کف پوکه را تشکیل می دهد.

نحوه استخراج پوکه معدنی

استخراج پوکه از روش روباز و استخراج معادن انجام می شود. روش های استخراج و فرآوری، بسته به نوع استفاده نهایی، متفاوت است. می توان آن را به صورت بلوکی خرد یا به تکاه های کوچکتر خرد کرد.

از پوکه برای ساخت مصالح ساختمانی سبک مانند بلوک بتونی و بتن استفاده می شود. باقیمانده پوکه استخراج شده در ساینده ها (لوازم آرایشی زیبایی، پاک کننده های صنعتی، پاک کن های لاستیکی، شلوار جین، سنگ شویی و غیره) جاذب ها (خاک گلدان، بستر حیوانات خانگی و غیره) و معماری (عایق بندی، سقف سازی، محوطه سازی و غیره استفاده می شود.)

پوکه چگونه شکل می گیرد؟

پوکه سنگی بی نظیری است که به دلیل وزن سبک و چگالی کم مورد توجه قرار گرفته است (پوکه خشک می تواند در آب شناور باشد). این ماده معمولاً در بلوک های سیمانی، بتونی و نسیمی و به عنوان ساینده جلا دهنده، پاک کن مداد، لایه بردارها و تولید شلوارهای جین استفاده می شود.

از پوکه برای از بین بردن خشکی پوست از پایین پا در طی مراحل پدیکور در برخی از سالن های زیبایی نیز استفاده می شود. پوکه نوعی سنگ آذرین پر از حفره های حباب است و می تواند در صورت تماس گدازه با آب، به سرعت خنک شود. در صورت نیاز به استعلام قیمت سنگ پا با مجموعه معدن داران کیمیا در تماس باشید.

انواع پوکه معدنی و کاربردهای آن
انواع پوکه معدنی


نحوه تشکیل پوکه معدنی:

پوکه در اثر برخورد گدازه با آب بوجود می آید. این اتفاق اغلب در آتشفشان های نزدیک یا زیر آب رخ می دهد. هنگامی که ماگمای گرم با آب تماس پیدا می کند، خنک سازی سریع و فشار سریع تحت فشار با کاهش نقطه جوش گدازه، حباب ایجاد می کند.

خنک شدن سنگ در زیر نقطه ذوب سنگ بدین معناست که هنگامی که سنگ پس از تماس با آب تقریباً بلافاصله به حالت جامد تغییر می کند، حباب ها درون آن محبوس می شوند. از آنجا که پوکه پوستی گاهی شیشه ای است و حباب ها بین دیواره های حباب نازک و شفاف سنگ گیر می شوند. پوکه معدنی بوشهر با نازل ترین قیمت در مجموعه معدن داران کیمیا موجود می باشد.

پوکه رنگ روشن تر، تخلخل نزدیک به 90 درصد و چگالی کمتری دارد. سنگ اسکوریا با حباب های بزرگتر و دیواره های حباب ضخیم تر متراکم است و برخلاف پوکه، که در ابتدا شناور است، به سرعت غرق می شود. اگر مقدار زیادی گاز در سنگ اسکوریا وجود داشته باشد، پوکه ایجاد می شود. وقتی گاز کمتری وجود داشته باشد، با ماگمای چسبناک کمتر همراه باشد، سنگ اسکوریا ایجاد می شود. پوکه می تواند به سرعت تشکیل شود .

چه مواد معدنی پوکه را تشکیل می دهد؟


سنگ معدنی بازالت

بازالت یک سنگ آتشفشانی ریز دانه خاکستری تا سیاه است که اغلب منشأ پوکه است. بر اساس وب سایت رصدخانه آبشارهای سازمان زمین شناسی ایالات متحده، این نوع سنگ غنی از آهن و منیزیم است و غالباً حاوی مواد معدنی الیوین، پیروکسن و پلاژیوکلاز است. بازالت در دمای حداکثر 1250 درجه سانتیگراد فوران می کند و سنگهای پوکه ای را که اغلب در گرگان ،یاسوج و زنجان یافت می شود، تشکیل می دهد. بازالت فراوانترین سنگ روی زمین است که قسمت اعظم کف دریا را تشکیل می دهد.

سنگ معدنی آندزیت:

آندزیت یکی دیگر از سنگ های آتشفشانی منفجره است که معمولاً خاکستری روشن است و گاهی دارای رنگ قرمز یا سبز است. این سنگ دانه ریز در درجه اول از آتشفشانهای چینه ای مانند کوه فوجی در ژاپن حاصل می شود. اینها نوعی سنگ آتشفشان های بلند و مخروطی شکل هستند که از آنها به عنوان سنگهای آتشفشان های ترکیبی نیز یاد می شود.

طبق وب سایت رصدخانه آتشفشان سازمان زمین شناسی آمریکا، آندزیت در حدود 900 تا 1100 درجه سانتیگراد فوران می کند. پوکه معدنی ساوه را با قیمتی مناسب از مجموعه معدن داران کیمیا خریداری کنید.

جریان گدازه اغلب بسیار طولانی و ضخیم است. این سنگ معمولاً در کوههای آند در آمریکای جنوبی یافت می شود. ترکیب آندزیت شامل مقادیر زیادی سیلیس و پلاژیوکلاز فلدسپات و همچنین سطوح مختلف پیروکسن، هورنبلند و اولیوین است. همچنین آندزیت ممکن است حاوی حباب و کوارتز باشد.

سنگ معدنی داسیت:

داسیت یک سنگ آتشفشانی اکستروژن است که دو سوم آن از سیلیس تشکیل شده است. این سنگ در بیشتر موارد به رنگ خاکستری روشن است و به زبان رومی به نام داچیا نامگذاری شده است، ، بر اساس وب سایت رصدخانه آتشفشان سازمان سنجش زمین شناسی ایالات متحده رود دانوب جایی است که بیشتر این نوع سنگ ها از نزدیکی آن درست میشوند.

داسیت و سنگهای پوکه ای که تولید می کند از پلاژیوکلاز فلدسپات، کوارتز، بیوتیت و هورنبلند تشکیل شده اند. این نوع سنگ بین دمای 800 تا 1000 درجه سانتیگراد تشکیل میشود و معمولاً با فوران های ویرانگر معروف به پلینیان همراه است، نوع فوران که در کوه وزوویوس در سال 79 میلادی و کراکتوآ در سال 1883 اتفاق افتاد.

سنگ معدنی ریولیت:

ریولیت یک سنگ آتشفشانی اکستروژن است که به سرعت خنک شده و کریستال های ریزی ایجاد می کند و ظاهری شیشه مانند به آن می بخشد. این ماده شبیه گرانیت است و حاوی مواد معدنی کوارتز، فلدسپات و بیوتیت است. این سنگ به طور معمول خاکستری روشن تا صورتی یا قرمز است و دانه های آن بسیار ریز است.

فوران های ریولیتی از نظر ویسکوزیته زیاد بوده و بین 700 تا 850 درجه سانتیگراد اتفاق می افتد. وقتی گاز با این فوران ها وجود داشته باشد، می تواند بسیار شدید باشد و سنگ های پوکه را به هوا پرتاب کند. شرکت معدن داران کیمیا مرکز فروش سنگ پا با قیمت مناسب و کیفیت بالا می باشد.

کاربرد پوکه معدنی چیست؟

در این مقاله از سایت معدن داران کیمیا به برسی کاربرد پوکه معدنی به طور کامل پرداخته ایم با ما همراه باشید.

چند نوع پوکه معدنی وجود دارد؟

پوکه معدنی ماسه و پوکه معدنی عدسی و … برای خواندن باقی موارد این مقاله از معدن داران کیمیا را تا انتها بخوانید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.