پوکه معدنی و برنامه های کاربردی در باغبانی، رنگ و روکش های صنعتی

پوکه معدنی و برنامه های کاربردی باغبانی
پوکه معدنی به دلیل توانایی در شرایط خاکی و محیط های در حال رشد با افزودن خواص حیاتی به خاک مانند افزایش زهکشی و همچنین توانایی نگه داشتن آب و هوا دارای قابلیت های فراوانی است. با ریختن پوکه معدنی به پای گل گیاهان ریشه های گیاه می توانند به راحتی از طریق خاکهای تقویت شده با پوکه معدنی به رطوبت و اکسیژن دسترسی پیدا کنند و دی اکسید کربن که توسط ریشه ها گرفته شده است را دفع میکند.

تهویه خاک برای گلدان ها و خاکهای باغی :
یکی دیگر از مزیتهای پوکه معدنی این است که تراکم عمده ای از خاکهای گلدانی را افزایش می دهد و تراکم خاکهای باغی سنگین را سست می کند ، زهکشی و هوادهی را تقویت می کند ، مواد مغذی حیاتی را برای تنظیم کود تنظیم می کند برنامه های کاربردی ، باعث کاهش پوسته پوسته شدن ، ترک خوردگی ، جاری شدن سیل و تورم می شود. حشرات را به خود جذب نمی کند و میزبان نیست ، pH خنثی است و دچار پوسیدگی یا تجزیه نمی شود.

برای داشتن چمن خوب :
از پوکه معدنی برای ایجاد یک بستر خوب بذری با کیفیت برای چمن های جدید و همچنین به عنوان یک روش درمانی در مناطق چمن زنی برای حل مشکلات استفاده می شود.

مالچ های محوطه سازی :
از دیگر ویژگیهای خوب پوکه معدنی برای تزئین و در کنترل علفهای هرز و حفظ رطوبت مؤثر است. خاک را فشرده نمی کند و همچنین مورچه ها از بین نمی روند.

باغچه های پشت بام :
برای داشتن خاک ایده آل در هنگام ایجاد باغچه در پشت بام میتوان از پوکه معدنی استفاده کرد. استفاده از پوکه بدلیل داشتن pH مناسب برای احتباس رطوبت، تنفس ریشه ، احتباس مواد مغذی ، مقاومت در برابر تراکم، زهکشی مناسب بسیار مناسب میباشد. پوکه در تمام مناطق در ارتفاع بالا باعث بهبود خاک می شود، اما در منطقه ای که از اهمیت اساسی برخوردار است استفاده از آن در باغچه های پشت بام یک جایگزین بخشی از خاک باعث کاهش چشمگیر وزن وفشار بر روی سقف می شود. برخلاف سنگ فرشهای تشکیل شده از شن و ماسه که سنگین تر ، فشرده تر هستند سنگفرشی که از پوکه معدنی ساخته شود دارای وزنی سبک و در هنگام تخریب باعث خراب شدن کف محیط نمیشود.

مزیت های پوکه معدنی برای باغبانی
پوکه معدنی یکی دیگر از سنگهای با ارزشی معدنی است که از گدازه های آتشفشانها تشکیل میشود و دارای مزیت های فراوانی بهداشتی و زیست محیطی است. وقتی نوبت به پرورش گل گیاهان زیبا و چمن می رسد، باید به کیفیت خاک فکر کنیم. سیستم ریشه گیاهان به اکسیژن رسانی مداوم نیاز دارند و دی اکسید کربن تنفس شده توسط ریشه ها باید بتواند از منطقه ریشه خارج شود. این تبادلات بسیار مهم گازها عامل اصلی رشد یک محیط مناسب است. این بدان معنی است که خاک باید در برابر فشردگی مقاومت کند، در عین حال قادر است آب را نگه دارد و مواد مغذی لازم برای رشد گیاه را نگه دارد. افزودن پوکه معدنی به خاک باغها و محیط رشد گیاهان می تواند به رفع نیازهای اساسی آنها کمک کند.

پوکه معدنی باعث نرم شدن خاک میشود
پوکه یک سنگ معدنی است که باعث نرم شدن بهتر خاک میشود، زیرا بسیار متخلخل است و به آن خاصیت عالی نگهداری آب و اکسیژن می دهد. از دیگر مزایای استفاده از پوکه معدنی در محیط گلدان و خاک باغچه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• متخلخل بودن پوکه به آن اجازه می دهد مواد مغذی حیاتی را در منافذ سطح میکروسکوپی خود نگه دارد، که به تنظیم تغذیه کود کمک می کند. حتی می توانید قبل از افزودن این سنگ به محیط آنرا با سایر مواد مغذی زیاد ترکیب کنید.
• نرم کننده عالی برای خاکهایی که نیاز به هوادهی و زهکشی بیشتری دارند ، مانند رشد کاکتوس ها، بروملیادها، ساکولنت ها یا ریشه زدن قلمه ها.
• تراکم خاکهای سنگین گل رس باغی را کاهش داده و به گیاهان آب و هوا تازه میرساند.
• باعث افزایش احتباس آب در خاکهای سبک و ماسه ای می شود.
• خاکورزی را آسان تر می کند.
• پوسته پوسته شدن خاک، ترک خوردن خاک ، جلوگیری از جاری شدن سیل و ورم و جمع شدن خاک را کاهش می دهد.
• از هدر رفتن آب جلوگیری میکند و با جذب آب میشود که همین باعث مرطوب شدن خاک میشود و نیاز به آبیاری را کاهش می دهد، همچنین پوکه فشرده و خیس نمی شود.
• پوکه یک ماده غیرآلی است، بنابراین با گذشت زمان تجزیه و دچار فرسایش یا کوچکتر نمی شود، به این معنی که عملکرد مداوم دارد و می توان آن را بازیافت و دوباره استفاده کرد.
• پوکه پوستی خنثی دارد.
• پوکه قارچ ها، نماتدها( کرم های لوله ای) یا حشرات را به خود جلب و میزبانی نمی کند.
• پوکه یک ترکیب عالی برای کمپوستها ایجاد می کند، باعث کاهش فرار در هنگام کمپوست و سپس کمک در خاک می شود. شما میتوانید برای بدست آوردن این مزایا 10 درصد پوکه را به خاک یا محیط رشد مخلوط کنید.

پوکه معدنی باعث رشد خوب چمن میشود
به همان دلایلی که در بالا ذکر شد، پوکه معدنی باعث یک بستر با کیفیت برای مناطق جدیدی هستند که قصد دارید چمن جدید بکارید، همچنین یک عملکردخوبی به خاک میبخشد. خاکهای تقویت شده با پوکه می توانند مسائل مربوط به خاکهای بومی را که مستعد تراکم هستند یا دارای ساختار ضعیف در نگهداری آب و مواد مغذی هستند، حل کنند.
پارک های عمومی، زمین های فوتبال چمن طبیعی و زمین های گلف که در آنها رفت و آمد زیادی با پای پیاده و گاری وجود دارد و برای داشتن جذابیت زیاد به آب و کود زیادی نیاز دارند تا به همان زیبایی سبز بمانند و برای اینکار پوکه معدنی را در آن بکار میبرند. در مناطقی که دارای خاک خشک هستند از پوکه معدنی استفاده میکنند، که پکه بدلیل داشتن تخلخل یک نگهدارنده آب خوبی است که به همین خاطر آبیاری را کاهش می دهد. در چمنزارها یا مناطقی سبزیجات کاشته میشود، می توان از پوكه با چمن موجود به عنوان یك پوشش مهم استفاده كرد تا ساختار مناسب خاک را حفظ كند.

احیا و کاهش روان آبی خاک
پوشش گیاهی کنار جاده برای نگه داشتن خاک و برای جلوگیری از آسیب رساندن به خندق های زهکشی معابر، خاکریزها، شیب های تند و سایر مناطق حساس به فرسایش شدید حیاتی است. برای چنین مناطقی و شادابی و نشاط پوشش گیاهی (تبادل هوا، نگهداری آب و مواد مغذی) میتوانید از پوکه معدنی استفاده کنید.
بر اساس همین اصل، برای کانال های زهکشی مهندسی شده و خاکریزهای زیست محیطی در امتداد جاده ها ، می توان پوکه معدنی را با خاکهای بومی متراکم و سنگینی که دارای خاصیت ضعیف کاربری آب هستند مخلوط کرد تا باعث افزایش زهکشی، جذب و نگهداری آب شود.
پوکه معدنی عملکردی مشابه پرلیت را به عنوان اصلاح کننده خاک انجام می دهد
مطالعه ای که در سال 1992 توسط گروه باغبانی در دانشگاه ایلینوی انجام شد، نشان داد که خصوصیات فیزیوشیمیایی پوکه معدنی مانند: مقدار عملکرد به عنوان یک اصلاح کننده خاک – مشابه پرلیت است. پرلیت از مکانی مستند و موفق در فرمولاسیون خاک گلدان برخوردار است ، اما پرلیت به اندازه پوکه برای پروژه های بزرگی که نیاز به تهویه خاک دارند مانند زمین های گلف، پارک های شهری و زمین های چمن ورزشی، محصولات با ارزش بالا مقرون به صرفه نیست.

سایر موارد باغبانی برای پوکه
مالچ های محوطه سازی با سنگ پوکه معدنی . پوکه دانه درشت یک مالچ عالی و جذاب برای گل و بوته ایجاد می کند. خاک زیر مالچ مدت بیشتری مرطوب می ماند و در اثر آبیاری کمتر فشرده می شود. مشکلات علفهای هرز با چند اینچ مالچ پوکه به حداقل می رسد. پوکه خراب نمی شود، بنابراین نیازی به تعویض آن نیست. پوکه سفید برای مالچ سازی محوطه سازی باغچها مناسب میباشد. پوکه به عنوان یک ماده بسته بندی برای ذخیره سازی و حمل گیاهان، گلها ریشه ها و پیازها مناسب میباشد.
در کدام شهرهای ایران پوکه معدنی استخراج و به مرحله فروش میرسد
پوکه امروزه کاربرد فراوانی دارد میتوان از آن در بسیاری از صنعت ها استفاده کرد. در ایران شهرهای زیادی هستند که تمام پوکه های تولید شده در ایران از معادن روباز
• اراک، محلات، گلپایگان، خمین
• عسلویه ( کنگان )
• زاهدان، چابهار
• درود، ازنا ، الیگودرز، پلدختر
• رامسر، رشت، شمال
• قائم شهر، ساری،
• ایلام
• اهواز، مسجد سلیمان
• دزفول، ایذه، آبادان، سربندر
• یاسوج، فارس
• گرمسار، دامغان
• گرگان، زنجان، قزوین استخراج میشوند

برای کاربردهای هیدروپونیک :
چندین خاصیت پوکه معدنی باعث عالی شدن آن برای هیدروپونیک می شود از جمله غیر فشرده سازی ، سبک ، متخلخل ، pH خنثی ، دائمی ، قابل استفاده مجدد ، ارزان ، در مقاطع مختلف (اندازه ذرات) در دسترس است تا امکان رشد محصول را فراهم کند. ظرفیت زهکشی را میتوان دستکاری کرد.
افزودن پورد پوکه معدنی به فرمولاسیون تایرهای زمستانی، قدرت گرفتگی تایر در برف و یخ را افزایش می دهد و باعث بهبود کشش و کنترل انها می شود. بلوک های بتنی سبک با استفاده از پودر پوکه معدنی ساخته می شوند ، که می تواند وزن یک بلوک بتونی استاندارد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، در نتیجه وزن بار را کاهش داده و محل قرار گیری آنها را سریعتر و آسان تر می کند. خواص عایق و آکوستیک بلوک نیز در صورت تقویت پوکه جایگزین شن و ماسه به عنوان سنگدانه می شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید انواع پوکه معدنی و استفاده از آن در صنعت و ساختمان سازی می توانید با کارشناسان و مشاورین معدن داران کیمیا در ارتباط باشید.

کاربرد پوکه معدنی در رنگ و روکش های صنعتی
پوشک به عنوان پرکننده در رنگ ها و روکش های صنعتی ، دارای ساختار سیلیسی ایمن و غیر کریستالی است که باعث حفظ رنگ و مقاومت در برابر شستشو در هنگام صاف شدن و ایجاد یکنواختی درخشش می شود.

• رنگها و روکشهای صنعتی :
پوکه معدنی پرکننده کاربردی باکیفیت و تقویت کننده رنگها و پوششهای صنعتی است – سیلیس کریستالی عاری از جنبه شیمیایی و محیطی بی اثر است – هم برای کنترل و هم برای محیط زیست بی خطر است. محصولات پوستی غیر کریستالی (NCS) دارای تراکم کمتری نسبت به سیلیس کریستالی (CS) هستند و جایگزین CS یا هر نوع پرکننده دیگر را بر اساس حجم و نه از نظر وزن آن. این منجر به مقادیر بالاتر انبوه سازی و بازده بالاتر در هر پوند از محصول NCS با آی سی محصول می شود در حالی که هنوز هم کنترل و ماندگاری براق بسیار خوبی دارد. پوکه معدنی به عنوان یک پرکننده رنگ نیز از خاصیت مقاومت در برابر خش و خراشیدگی ها و لکه دار برخوردار است.

• ترکیبات لاستیکی :
شایع ترین کاربرد پوکه معدنی در ترکیب لاستیک مصنوعی ترکیب مداد پاک کن است. (پوکه توانایی پاک کن را برای بلند کردن گرافیت از کاغذ افزایش می دهد). پوکه در چرخ های پرداخت لاستیک استفاده می شود. از پودر پوکه معدنی نیز در فرمولاسیون تایر استفاده می شود به منظور بهبود عملکرد در یخ و برف.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.