پوکه یا پومسیت (pumicite) از چه مواد معدنی تشکیل می‌شوند؟

پوکه معدنی یکی از سنگ های معدنی پرکاربردی است که در برخی از صنایع مختلف کاربرد دارد.به گزارش انستیتوی اطلاعات معدنی پوکه یک سنگ آتشفشانی اکستروژنی است که از فوران آتشفشان ها جلوگیری می کند زیرا ماگما هنگام ترکیب با گازهای مختلف بیرون میزند و آب در سطح، کف میکند. پوکه معدنی سنگ قیر کاملاً خشن و بسیار متخلخلی است وکه هنگام برداشت آن به طرز شگفت آوری سبک است. این تنها سنگی است که تا زمان گرفتن کامل آب به خود بر روی آب شناور می شود و در این مرحله غرق می شود.
پوکه معدنی با گدازه هایی که با آب در تماس هستند تشکیل می شود. این اغلب در آتشفشانهای نزدیک یا زیر آب رخ می دهد. هنگامی که ماگما داغ با آب در تماس باشد ، سرمایش سریع و فشار سریع فشار باعث کاهش حباب ها با پایین آمدن نقطه جوش گدازه می شود. خنک شدن سنگ در زیر نقطه ذوب سنگ به این معناست که وقتی سنگ تقریباً بلافاصله پس از تماس با آب به یک جامد تغییر یاب ، حباب ها در داخل به دام میافتند. از آنجا که پومیز آذرین است، در بعضی مواقع مانند شیشه است و حباب ها بین دیوارهای حباب شفاف نازک سنگ به دام می افتند.برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید انواع پوکه معدنی و استفاده از آن در صنعت و ساختمان سازی می توانید با کارشناسان و مشاورین معدن داران کیمیا در ارتباط باشید.

پوکه یا پومسیت (pumicite) از چه مواد معدنی تشکیل می‌شوند؟
پوکه یا پومسیت (pumicite) از چه مواد معدنی تشکیل می‌شوند؟

سنگ بازالت
بازالت سنگ آتشفشانی ریز دانه ای خاکستری تا سیاه است که غالباً منشأ سنگ پوکه است. پوکه های معدنی غنی از آهن و منیزیم هستند و اغلب حاوی مواد معدنی الیوین، پیروکسن و پلاژیوکلاز هستند.
بازالت در دمای حداکثر 1.250 درجه سانتیگراد فوران می کند و سنگ های سنگی را که اغلب در برخی معادن کشور از جمله معدن قروه یافت می شوند تشکیل می دهد. بازالت فراوان ترین سنگ روی زمین است که بخش اعظم کف دریا را تشکیل می دهد.

سنگ آندزیت
آندزیت یکی دیگر از سنگهای آتشفشانی خارج شده از زمین است که معمولاً خاکستری روشن است و گاهی اوقات دارای رنگ قرمز یا سبز است. این سنگ ریز دانه در درجه اول از استراتوولکان ها یا آتشفشانهای ترکیبی مانند کوه فوجی در ژاپن به وجود می آید. این آتشفشانهای بلند و مخروطی شکل است که به آنها آتشفشانهای کامپوزیتی نیز گفته می شود. سنگ آندزیت حدود 900 تا 1100 درجه سانتیگراد فوران می کند. جریان گدازه ها اغلب بسیار طولانی و ضخیم است. این سنگ معمولاً در کوههای آند در آمریکای جنوبی یافت می شود. ترکیب آندزیت شامل مقادیر زیادی سیلیس و پلاژیوکلاز فلدسپار و همچنین مقادیر مختلف پیروکسن ، هورنبلند و الیوین است. آندزیت همچنین ممکن است حاوی حباب و کوارتز باشد.

سنگ داسیت
داسیت یک سنگ آتشفشانی اکستروژنی است که دو سوم آن از سیلیس تشکیل شده است. در بیشتر موارد این صخره به رنگ خاکستری روشن است و برای استان رومی به نام داسیا نامگذاری شده است ، جایی که بیشتر این نوع سنگ ها از نزدیکی Danube Rive سرچشمه می گیرند.
داسیت و سنگهای شکافی از موادی مانند پلاژیوکلاز فلدسپار ، کوارتز، بیوتیت و هورنبلند تشکیل شده است. این نوع سنگها در بین 800 تا 1000 درجه سانتیگراد فوران می کند.

سنگ معدنی ریولیت
ریولیت یک سنگ آتشفشانی اکستروژنی است که به سرعت خنک می شود و کریستال های ریز تشکیل می دهد و ظاهری شیشه ای به آن می بخشد. شبیه به گرانیت است و حاوی مواد معدنی کوارتز ، فلدسپات و بیوتیت است. این سنگ به طور معمول خاکستری روشن تا صورتی یا قرمز است و دارای دانه های بسیار ریز است. فوران های ریولیتی از نظر ویسکوزیته زیاد هستند و در درماهای بین 700 تا 850 درجه سانتیگراد تشکیل میشوند.
پوکه معدنی معمولاً از نظر رنگی، سرشار از سیلیس و مقدار آهن و منیزیم کم است. پوکه معدنی به اندازه کافی سبک است که بتواند روی آب شناور شود اما خیش شدن کامل غرق میشود. اصطلاح “پوکه” معمولاً به سنگهای بزرگ سنگفرشی اشاره دارد. pumicite یا پومسیت نسخه ای از خاکستری ریز دانه از پومیس است که در صورت وجود سطح بالاتر گاز تشکیل می شود.برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید انواع پوکه معدنی و استفاده از آن در صنعت و ساختمان سازی می توانید با کارشناسان و مشاورین معدن داران کیمیا در ارتباط باشید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.