کاربردهای پوکه معدنی در ساختمان سازی

کاربردهای پوکه معدنی در ساختمان سازی چیست

پوکه معدنی در بخش‌های مختلف ساختمانی به کار گرفته می‌شود و با توجه به خصوصیات ذاتی آن می‌تواند بسیاری از مشکلات ساخت و ساز را مرتفع سازد.  در بررسی یک پوکه می‌توان به چند خصوصیت بارز آن اشاره کرد که تخلخل زیاد، وزن سبک، عایق بودن در برابر حرارت، و جلوگیری از نفوذ رطوبت به بخش‌های زیر چشمگیر هستند. ایجاد هر کدام از این خصوصیات در ساختمان ممکن است برای پیمانکار و سازنده هزینه‌های زیادی داشته باشد. این در حالی است که استفاده از پوکه معدنی نه تنها تمامی این خصوصیات را به شکلی ایده‌آل در اختیار سازنده قرار می‌دهد، بلکه هزینه پایین آن باعث می‌شود که هزینه نهایی پروژه بسیار کمتر باشد.

در حال حاضر شکل‌های مختلفی از پوکه معدنی در بازار عرضه می‌شود که هر کدام از آنها خصوصیات متفاوتی دارند. به عنوان مثال، پوکه قروه از درجه استحکام بالایی برخوردار بوده و در عین حال وزن بسیار پایینی دارد. از سوی دیگر پوکه تبریز اگرچه خصوصیات مربوط به پوکه قروه را نشان نمی‌دهد، اما رنگ سفید آن باعث شده است که در بسیاری از بلوکهای نمای ساختمان به کار گرفته شود. به همین دلیل، ما در این مطلب بدون توجه به محل تولید پوکه، به برخی از کاربردهای ساختمانی پوکه معدنی خواهیم پرداخت که می‌توانند نقش‌های مختلفی برعهده داشته باشد. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید!

پر کردن فضای خالی با استفاده از پوکه معدنی

بخش مهم اصلی مصرف پوکه معدنی در ساختمان که تقریباً درصد بسیار بالای از آن را به خود اختصاص می‌دهد، پر کردن فضاهای خالی با استفاده از آن است. در جریان ساخت و ساز شرایطی ایجاد می‌شود که بعضی از قسمت‌های سازه به صورت خالی باقی می‌مانند و نیاز دارند که با استفاده از مصالح مناسب پر شود. از سوی دیگر کاربرد موادی مانند شن و ماسه برای پر کردن این قسمت‌ها منجر به افزایش وزن سازه و در نتیجه اعمال فشار بر ستون‌ها می‌شود.

مهم‌ترین راهکاری که برای پوشش دادن این مسئله پیشنهاد شده است، استفاده از پوکه معدنی است که مانع از بالا رفتن وزن سازه و در نهایت باعث جلوگیری از مصرف بالای بتن می‌شود. در مقایسه با تولید بتن، خرید پوکه معدنی هزینه بسیار کمتری دارد و هزینه نهایی پروژه را به شکل چشمگیری کاهش می‌دهد. ضمناً نگه داشتن هوا در بدنه پوکه باعث می‌شود که سازه به نوعی حالت معلق پیدا کند. مجموعه معدن داران کیمیا مرکز فروش پوکه معدنی در کشور با قیمت مناسب می باشد. برای خرید انواع پوکه معدنی با ما در تماس باشید.

کاربرد در تولید بلوک پومیس

یکی دیگر از کاربردهای پوکه معدنی در حوزه ساخت و ساز به تولید بلوک های پومیس برمی‌گردد. واژه پومیس لفظ انگلیسی استفاده شده برای پوکه برگرفته شده است که نشان از استفاده از آن در تولید بلوک می دهد. در واقع برای تولید این بلوک‌ها به جای استفاده از ماسه و شن از دانه‌های پوکه استفاده می‌شود که وزن بسیار پایین‌تری دارند و در عین حال نوعی حالت عایق کنندگی به وجود می‌آورد. زمانی که از پوکه در تولید بلوک استفاده می‌شود، روند ساخت آن هیچ تغییری نمی‌کند و تنها نقشی که شن بر عهده داشته است به آن واگذار می‌شود. برای اطلاع از قیمت پوکه معدنی با مجموعه معدن داران کیمیا در ارتباط باشید. مجموعه معدن داران کیمیا ارائه دهنده انواع پوکه معدنی با مناسب ترین قیمت می باشد.

کاربرد پوکه معدنی در تولید بلوک پومیس
کاربرد پوکه معدنی در تولید بلوک پومیس

بلوک‌های پومیس از سایر بلوکهای سبک از جمله بلوک سبک هوادار استحکام مکانیکی بیشتری دارند و در برابر رطوبت نیز عایق هستند. در واقع در جریان ساخت بلوک‌های هوادار شرایط به شکلی پیش می‌رود که در زمان خشک شدن بلوک فضای بین دانه‌ها به صورت خالی باقی می‌ماند. این در حالی است که استفاده از پوکه معدنی باعث می‌شود که کلیه این فضاهای خالی پوشش داده شده و به نوعی استحکام مکانیکی بلوک حفظ شود. در ضمن وجود پوکه در ساختار آن مانع از نفوذ رطوبت به بخشهای داخلی شده و در دیوارهای طبقه‌های پایین می‌توان از آن استفاده کرد.

تولید بتن سبک

شیوه‌های تولید بتن سبک برای مهندسین سازه به یک مسئله مهم تبدیل شده است و استفاده از پوکه معدنی توانسته است که بخش مهمی از این مسائل را حل کند. مهندسین سازه برای پاسخ دهی به این سؤالات به شیوه‌های مختلفی از جمله هوادار کردن بتن روی آوردند که در برخی از شرایط پاسخ مثبتی نیز دریافت می‌کنند. اما می‌توان ادعا کرد که کامل‌ترین شیوه برای سبک سازی بتن به استفاده از پوکه برمی‌گردد که ضمن حفظ خصوصیات مکانیکی بتن، به اندازه چشم گیری وزن آن را پایین می‌آورد. در ضمن خصوصیات عایق در پوکه معدنی کمک می‌کند که برخی از نقطه ضعف‌های ساخت و ساز پوشش داده شود. کاربرد پوکه معدنی قروه در شیب بندی کف ساختمان از مقالات دیگر مجموعه معدن داران کیمیا می باشد که پیشنهاد می کنیم این مقاله مفید را مطالعه کنید.

کاربرد پوکه معدنی در تولید بتن سبک
کاربرد پوکه معدنی در تولید بتن سبک

تولید لایه عایق در برابر حرارت و صوت

همانطور که در ساختار پوکه معدنی دیده می‌شود، خلل و فرج بسیاری در آن وجود دارد که هر کدام از آنها می‌توانند محل قرارگیری هوا باشند. از سوی دیگر از هوا به عنوان یک عایق صوت و حرارت یاد می‌شود. به همین دلیل می‌توان یک ماده معرفی کرد که به صورت ذاتی در برابر این دو مورد عایق است. در سازه‌هایی که به شرایط عایق نیاز است و ممکن است یک پروژه در یک منطقه بد آب و هوا و یا شلوغ ساخته شود، عایق سازی ساختمان و اجرای مبحث ۱۹ بسیار مهم و حیاتی است.

مهندسین سازه به همین دلیل در کاربردهای ساختمانی خود استفاده از پوکه معدنی را پیشنهاد می‌دهند هر دو مورد را به شکل مناسبی نشان می‌دهد. پوکه استفاده شده در ساخت بلوکهای پومیس نیز می‌تواند در دیوارها و در سقف ساختمان به کار رود و یک سد محکم در برابر انتقال حرارت به وجود می‌آورد. همچنین استفاده از آن در تولید بتن سبک و همچنین بلوک سبک باعث می‌شود که انتقال صوت از طریق آنها بسیار کم بوده و به نوعی نیاز به لایه عایق در ساخت و ساز را کاهش می‌دهند. برای اطلاع از کاربرد پوکه معدنی در نساجی پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به آن را در سایت مجموعه معدن داران کیمیا مورد مطالعه قرار دهید.

ایجاد سطوح شیبدار و پر کردن کف

در بسیاری از سازه‌ها مانند استخرها و همچنین پروژه‌های مانند ساخت سالن‌های ورزشی ویژه لازم است که کف ساختمان به صورت شیبدار ایجاد شود. از سوی دیگر برای ایجاد شیب مناسب و راهی شدن آب در سقف ساختمان‌ها لازم است که از یک ماده سبک استفاده شود که انتقال آب را راحت‌تر کند. در این حالت پوکه معدنی نقش پررنگی داشته و در سبک‌ترین حالت ممکن یک سطح شیبدار بسیار ایده‌آل به وجود می‌آورد.

نکته مهم در مورد سطوح شیبدار این است که در برابر شرایط مختلف متراکم نشوند و به اصطلاح نشست نکنند. عدم تراکم پذیری در پوکه و ثابت ماندن آن در شرایط فشاری مختلف کمک می‌کند که ساختار شیبدار به شکل ثابت باقی بماند و امکان پایین رفتن آن وجود ندارد. کاربرد پوکه معدنی در ساخت سد از دیگر مقالات مفید و مهم سایت معدن داران کیمیا می باشد که توصیه می کنیم این مقاله مفید را مطالعه نمایید.

کاربرد پوکه معدنی در ایجاد سطوح شیبدار
کاربرد پوکه معدنی در ایجاد سطوح شیبدار

در حال حاضر پوکه معدنی قروه به عنوان یکی از بهترین محصولات عرضه شده در ایران شناخته می‌شود و شرکت پوکه معدنی صابر یکی از بزرگترین عرضه کنندگان این محصول به بازار است. این شرکت در شناسایی انواع مختلف پوکه به هم وطنان نقشی مهم داشته و در حال حاضر انبار‌های بزرگی در بخش‌های مختلف شهر تهران و همچنین شهرستان قروه دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پوکه معدنی قروه به سایر مطالب وب سایت ما مراجعه کنید و برای سفارش خرید با ما در تماس باشید.

کاربردهای پوکه معدنی در ساختمان سازی چیست؟

در این مقاله از سایت معدن داران کیمیا به بررسی کاربردهای پوکه معدنی در ساختمان سازی به طور کامل پرداخته ایم با ما همراه باشید.

کاربرد پوکه معدنی در تولید بلوک پومیس چیست؟

یکی دیگر از کاربردهای پوکه معدنی در حوزه ساخت و ساز به تولید بلوک های پومیس برمی‌گردد. برای خواندن ادامه مطلب این مقاله را دنبال کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.