پوکه قروه

کاربردهای پوکه معدنی را می‌توان به حوزه‌های مختلفی تقسیم کرد و نوع استفاده از آنها نیز متفاوت است.به عنوان مثال، در برخی از آنها به پوکه‌های با حجم بالا نیاز هست، و در برخی دیگر پوکه‌ها به صورت پودری و با حجم پایین استفاده می‌شود.

پوکه قروه دانه های سبکی هستند که معمولا از فعالیت های آتشفشانی تشکیل شده اند. این پوکه ها اغلب سیاه رنگ بوده و به دلیل خروج گازها از درون آن ها دارای تخلخل می باشند. پوکه های قروه در شهرستان قروه یکی از توابع استان کردستان به دست می آید.
پوکه قروه ها معمولا در رنگ های زرد و یا خاکستری مایل به سفید وجود دارند. از این پوکه می توان در بسیاری از صنایع استفاده کرد. 

کاربرد پوکه قروه

از این پوکه ها برای شیب بندی ساختمان ها استفاده می شود. 

پوکه  معدنی ها به عنوان عایق برای مکان هایی که دارای سر و صدای زیادی هستند مانند موتورخانه ها به کار برده می شود.
از پوکه ها در گرم خانه ها، سردخانه ها و پوشش لوله های حرارتی برای عایق حرارت استفاده می شود.
در صنعت موزائیک سازی از این پوکه ها استفاده می شود.
از پوکه قروه ها به دلیل سبکی در ساخت بلوک های دیوار و بلوک هایی سقفی استفاده می گردد.
در مناطق کم آب از این پوکه ها برای کشاورزی به کار برده می شود.
در ساخت پل ها، سدها و اسکله ها از پوکه های قروه استفاده می گردد.
برای هم سطح کردن کفپوش ساختمان ها از این پوکه ها استفاده می شود.
پوکه قروه ها به دلیل سبکی در ساخت بلوک های سقفی به کار برده می شود.
از این پوکه برای مقاوم سازی ساختمان ها استفاده می کنند.
از پوکه قروه ها برای زیباسازی و لایه برداری پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای پوکه قروه

کاربرد ساختمانی:

کاربرد ساختمانی مهمترین روش استفاده از پوکه معدنی است که بالاترین درصد مصرف از آن را به خود اختصاص می‌دهد. در این شیوه، پوکه به شکل‌های مختلفی برای پوشش دادن قسمتهای از ساختمان و همچنین پر کردن بخش‌های عمیق آن به کار گرفته می‌شود. در این کاربرد، علاوه بر سبک وزن بودن، پوکه می‌تواند رطوبت را جذب کند و از نفوذ آن به لایه‌های زیرین جلوگیری کند. به همین دلیل در صنعت ساخت و ساز استفاده از این محصول طرفداران فراوانی دارد.

کاربرد پزشکی:

شاید در نگاه اول و با نگاه به ظاهر پوکه معدنی، نتوان به چنین کاربردی و دلیل استفاده از آن پی برد؛ اما اگر به حمام‌های قدیمی و یا در بازارهای سنتی چرخی زده باشید، به احتمال زیاد، به نمونه‌های مختلفی از این ماده برخواهید خورد که به عنوان سنگ پا به فروش می‌رسد، که به دلیل ساختار زبر و خشن خود به‌راحتی می‌تواند پوستهای مرده و خشک را از بین برده و باعث رشد سلول‌های جدید و زنده می‌شود. اما کاربرد پزشکی پوکه به همین یک مورد ختم نمی‌شود. امروزه ماسک‌های متنوعی با استفاده از این ماده ساخته می‌شود که به برداشتن لایه پوست کمک می‌کند. در ضمن از پوکه خشک شده به عنوان یک پودر سایشی در خمیر دندان استفاده می‌شود که به سفید کردن دندان‌ها و لایه برداری آنها کمک می‌کند.

تولید گچ و سیمان:

شاید این موضوع کمی تخصصی باشد و دلیل استفاده از پوکه معدنی را نتوان در این مطلب به شکل کامل توضیح داد؛ اما باید عنوان کرد که در کارخانه‌های تولید سیمان برای ایجاد محصولات جدید و متنوع از پوکه به عنوان یک ماده افزودنی استفاده می‌شود که باعث بهبود کیفیت محصولات آن‌ها می‌شود.

کاربرد پوکه قروه در صنعت کشاورزی

از پوکه قروه ها برای آبیاری و زهکشی مورد استفاده قرار می گیرد. این پوکه ها قابلیت جذب آب را داشته و به همین دلیل در مناطق کم آب کاربرد دارد. این پوکه ها باعث افزایش توانایی کشت خاک نیز می شود.

ساخت سنگ آبنما

از پوکه قروه ها برای ساخت آبنما استفاده می شود. این پوکه مقاومت بالایی داشته و آب را به خوبی در خود جذب می کند که این دو ویژگی باعث پرکاربرد شدن این محصول در ساخت آبنما شده است.

انواع پوکه قروه

پوکه قروه ها  انواع گوناگونی دارند که به شرح زیر می باشد:

_ ماسه پوکه

وزن ماسه پوکه در مقایسه با سایر پوکه ها کم تر می باشد. از این پوکه ها برای ساخت بلوک ها، پوشش های لوله کشی ساختمان و… استفاده می شود.

_ پوکه عدسی

وزن پوکه عدسی ها سبک بوده و به همین دلیل برای ساخت بلوک های سقفی استفاده می شود.

_ پوکه نخودی

از پوکه نخودی ها برای شیب بندی های ساختمان و مسطح سازی کف مورد استفاده قرار می گیرد. از این پوکه ها می توان برای سبک سازی ساختمان ها استفاده نمود.

_ پوکه بادامی و گردویی

از پوکه بادامی و گردویی ها  جهت پر کردن سطوح ضخیم، پر نمودن پشت دیوارهای تونل، پی سازی ساختمان و … مورد استفاده قرار می گیرد.

موارد استفاده پوکه قروه
استفاده در صنعت رنگ بری پارچه
استفاده در صنعت کشاوزی در مناطق کم آب
ساخت پل ها، اسکله ها و سدها
استفاده به عنوان عایق صوت و حرارت
استفاده در ساخت بلوک های دیواری و سقفی

مزایای پوکه قروه

یکی از مزایای اصلی پوکه قروه عایق صوتی و حرارتی می باشد.
پوکه قروه ها وزن سبکی داشته و به همین دلیل برای ساخت سازه های ساختمانی به کار برده می شود.
از دیگر مزایای پوکه قروه  ها استحکام ومقاومت بالای آن می باشد.
این پوکه ها آب را در خود نگه داشته و به همین علت در صنعت کشاورزی کاربرد دارد.
پوکه قروه ها تحمل بالایی در برابر خوردگی و ضربه دارد.

قیمت پوکه قروه

همان طور که در بالا عنوان کردیم پوکه قروه ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام دارای کاربردهای مختلفی هستند. بنابراین نوع پوکه ها تاثیر زیادی بر روی قیمت آن داشته و باید پیش از اقدام به خرید این محصول هدف خود را از خرید مشخص کنید. از جمله دیگر مواردی که بر روی قیمت این پوکه ها تاثیر می گذارد می توان به کیفیت محصول، سایزآن و … اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.